Otomobil Fiyatlarında Dikkat Çekici Değişiklikler! B Segmentinde Ortalama Fiyat 1.4 Milyon Liradan 1.9 Milyon Liraya Yükseldi

Sıfır otomobil fiyatları geçtiğimiz yıl, kur, enflasyon ve küresel maliyet artışları sebebiyle sık sık zamlanmış, bazı dönemlerde ayda 2-3 kez artış göstermişti. Ancak son dört ayda, önceki aylara kıyasla daha istikrarlı bir seyir izlemeye başladı. Hürriyet’in incelediği verilere göre, en çok satan segmentlerde yaşanan fiyat artışları yüzde 6 ila 10 arasında gerçekleşti.

SEGMENTLERDE FİYAT ARTIŞLARI KARŞILAŞTIRILDI

C segmentinde (orta sınıf), Şubat 2024 sonu itibarıyla ortalama fiyat 1.9 milyon TL’ye yükseldi. D segmentinde ise fiyat ortalaması 3.5 milyon TL’ye yaklaştı. B segmentinde (küçük sınıf) ise Renault Clio, Peugeot 208 ve Hyundai i20 gibi modellerin bulunduğu segmentte artık ortalama fiyatın 1.4 milyon TL’nin üzerine çıkması dikkat çekti.

EN ÇOK ARTIŞ B SEGMENTİNDE

Cardata’nın verilerine göre, C segmentindeki fiyatlar son 4 ayda yüzde 6.9 artarak 1 milyon 895 bin TL’ye ulaştı. B segmentinde ise Kasım 2023’ten Şubat 2024’e kadar olan dönemde fiyatlar diğer segmentlere kıyasla daha fazla artış gösterdi ve ortalama fiyatlar yüzde 10.7 yükselerek 1 milyon 402 bin TL seviyesine çıktı.

D SEGMENTİNDE ORTALAMA 3.5 MİLYON

D segmentinde ise 4 aylık fiyat artışı yüzde 6.6 olarak gerçekleşti ve fiyat ortalaması 3 milyon 489 bin TL seviyelerine geldi.

ÇİNLİLERDEN HİBRİT ATAĞI

Geçtiğimiz yıl Türkiye pazarında dikkat çeken markalardan biri olan Çinli üretici Chery, 2024 yılında elektrikli araçlar da dahil olmak üzere yeni modellerini Türkiye’ye getireceğini duyurmuştu. Ancak Ticaret Bakanlığı’nın yeni şartları sebebiyle bazı stratejilerini değiştiren marka, elektrikli araç yerine Plug-In Hybrid (PHEV) motorlu otomobilleri Türkiye’de satışa sunmaya karar verdi.

SON ÇEYREKTE GELİYOR

Chery’nin Türkiye’de satışa sunacağı ilk Plug-In Hybrid motorlu modeli, Sedan gövde tipindeki Arrizo 8 olacak. Araçta bulunan 18.3 kWh’lık batarya dışardan şarj edilebilecek ve 115 km’ye kadar tamamen elektrikli sürüşe imkân tanıyacak. Aracın 1.5 litrelik benzinli versiyonunun da son çeyrekte piyasaya sürülmesi planlanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir