Çinli milletvekilleri Qinghai-Tibet Platosunda ekolojik koruma yasasını kabul etti

BEİJİNG, 26 Nisan (Xinhua) — Çinli milletvekilleri Qinghai- Tibet Platosu’nda ekolojik korumaya ilişkin bir yasa kabul etmek üzere oy kullandılar.

Çarşamba günü ülkenin en üst düzey yasama organı Ulusal Halk Kongresi’nin daimi komite oturumunda kabul edilen yasa 1 Eylül’de yürürlüğe girecek.

Yangtze Nehri Koruma Yasası, Sarı Nehir Koruma Yasası ve Kara Toprak Koruma Yasası’nın yürürlüğe girmesinin ardından Qinghai-Tibet Platosu için uygulamaya koyulacak ekolojik koruma yasası, Çin’in özel bölgelere yönelik yasalarının devamı niteliğini taşıyor.

Yasa, halihazırda şiddetli toprak erozyonuna maruz kalmış olan veya kırılgan ekolojiye sahip bölgelerde toprak erozyonuna neden olabilecek üretim ve inşaat faaliyetlerini yasaklıyor.

Yasa ayrıca, nehir kaynakları için doğa rezerv alanlarında koruma gerekliliklerini karşılamayan kum madenciliği ve madencilik faaliyetlerini yasaklayarak, platoda yeni küçük hidroelektrik santrallerinin inşasına karşı katı kurallar getiriyor.

Yürürlüğe girecek yasa, ziyaretçiler için de kurallar içeriyor. Platoya çöp atanlar için cezalar öngören yasa uyarınca, ciddi durumlar karşısında kişiler 500 yuan (yaklaşık 72 ABD doları) ile 10,000 yuan arasında para cezasına çarptırılacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir