Altında gözler ABD verilerinde

Altın, yatırımcıların bu hafta yayımlanacak ve Fed’in para politikası rotasını yönlendirmeye yardımcı olacak bazı ABD ekonomik verileri beklemesiyle tahvil getirilerindeki düşüş ve dolardaki zayıflık üzerine değer kazandı.

ABD 10 yıllık tahvil getirisi bu hafta yaklaşık 10 baz puan düşerek faiz getirisi olmayan değerli metalin cazibesini artırdı. Altın bu ay Fed’in faiz artışlarını ne zaman durduracağına dair yaşanan belirsizlik nedeniyle 2 bin dolar civarında dalgalandı.

Spot altın ons başına 2 bin doların üstünü test ettikten sonra 1.993 dolar civarında dengelendi.

Büyüme, enflasyon ve ücretlerle ilgili bu hafta açıklanacak son veriler ABD Merkez Bankası’ndan daha fazla sıkılaştırma uygulanıp uygulanmayacağı konusuna ışık tutacak.

Öte yandan piyasa, ABD Başkanı Joe Biden ile Meclis Başkanı Kevin McCarthy arasında bir anlaşma olmaması durumunda piyasada kargaşaya yol açabilecek ABD borç tavanına ilişkin görüşmeleri takip ediyor.

Oanda Kıdemli Piyasa Analisti Ed Moya geçtiği bir notta, “Altın ait olduğu yere, ons başına 2 bin dolar seviyesinin üzerine geri dönmeye çalışıyor. Altın muhtemelen güvenli liman akışlarından ve tahvil getirilerinin düşmesi ve Fed’in faiz indirimi konusunda fiyatlamaların artmasıyla devam eden ivmeden faydalanacak” değerlendirmesinde bulundu.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir